Co je průkaz původu

     Kdysi dávno před X lety jsme i my měli dva pejsky  bez průkazu původu. Milovali jsme je a dobře se o ně starali a oba dva se dožili krásného věku - Majda skoro 17. let a Syndy víc jak 15. let. 
     Když nás opustila Syndička, tak jsme uvažovali jakého pejska si pořídit a opět jsme uvažovali o nějakém bez průkazu původu, nakonec jsme ale změnili názor a do čtrnácti dnů po odchodu Syndy za duhový most jsme si pořídili malého pejska s průkazem původu.
     Od té doby jsme se začali zajímat o problematiku chovu psů s průkazem původu a všechno co s tím souvisí, proto bychom si již žádného pejska bez průkazu původu nepořídili. 
     Ne proto, že bychom byli zaujatí, ale proto, že nechceme podporovat cílené množení psů bez PP, které narostlo do obrovských rozměrů. Nemáme nic proti pejskům bez průkazu původu, protože ti byli jsou a budou, ale tito pejsci by se na svět měli dostat opravdu jen náhodou. 
 
     Co tedy průkaz původu je a co to všechno obnáší. Já osobně, než jsem viděla první psí průkaz původu jsem si myslela, že je to něco mimořádného, že je to rodokmem pejska napsaný zlatým písmem na pergamenu a ozdoben ornamenty, tak jak jsem to viděla na historických písemnostech, a že s tímto rodokmenem si koupím malého šampiona, kterého musím chovat na prachových polštářích, dávat mu vybrané lahůdky a se kterým musím absolvovat X výstav a zkoušek, jinak si nemá cenu pejska s průkazem původu pořizovat. 
      Jaké bylo moje překvapení, když jsme si jeli pro štěňátko s průkazem původu a já držela v rukou první průkaz původu a určitě nebyl napsaný zlatým ozdobným písmem na pergamenu, ale byl to úřední doklad, něco jako náš rodný list.  Další moje překvapení bylo, že mně majitelka nehonila po žádných výstavách, ani zkouškách (vše jsme dělali dobrovolně) a že ani pejsek nebyl žádným šampionem, ale jen standardní pejsek s výstavní známkou Výborný. Dokonce jsme jej nemuseli ani chovat na prachových polštářích a krmit vybranými pochoutkami. Byl to totiž pejsek jako každý jiný, ovšem z dobrého, ověřeného chovu z úředně uznané a mezinárodně chráněné chovatelské stanice a pejsek je registrovaný na plemenné knize tak,  jak tam jsou zapsáni i jeho předkové. 
      
     Průkaz původu je tedy úřední doklad o původu psa = jeho rodný list, a že každý jedinec zapsaný v plemenné knize je potomkem standardních rodičů, kteří splnili podmínky pro chovnost a na plemenné knize registrovaných. To znamená, že jedinec není z anonymního chovu a lze dohledat nejen jeho původ, ale i chovatele a místo, kde se pejsek narodil.   
 
     Teď s vámi projdu celý průkaz původu a řeknu vám, a vy na vlasní oči uvidíte, kde je co uvedeno a zapsáno.
Abych vám usnadnila, co možná nejvíc, orientaci, tak Průkaz původu jsem rozdělila do několika sekcí.
(Oficiálně je PP tištěný na tvrdčím papíru ve formátu A4 a přeložený na formát A5)
 
První strana PP na formátu A5
1) Sekce -  Záhlavý 
 - v levo nahoře - je jméno psa, pod ním vidíte v jaké chovatelské stanici se narodil, pod tím je číslo pod kterým je pejsek zapsám na plemenné knize, pod číslem je napsáno pohlaví , pod tím je jeho datum narození a pod datem narození jsou další dva řádky se jménem chovatele a adresou, kde se pejsek narodil.
- uprostřed - zde je místo pro razítko CHOVNÝ PES (FENA) - toto razítko dostane jen vybraný jedinec, který splní podmínky pro uchovnění. To znamená, že všichni kdo si pořídí štěňátko s PP mají toto místo prázdné a pak už je jen na novém majiteli, jestli si chce pejska uchovnit. Pod místem pro razítko jsou další dva řádky, kde je zapsáno číslo čipu = rodné číslo a jakou pejsek má barvu, popřípadě typ srsti.
- v pravo nahoře je ochranná známka, aby se předešlo zneužití, razítko plemenné knihy, kdo PP vystavil, kdy jej vystavil a nakonec podpis majitele chovatelské stanice.
 
2) Sekce - zde jsou zapsáni všichni ostatní předkové pejska až do 4. generace   (prarodiče a praprarodiče)  
Druhá strana PP na formátu A5
1) sekce - Záhlavý
- v levo je znak FCI - tato organizace podporuje všechna úředně uznaná plemena psů a jejich chov s PP, vydává a upravuje standardy. 
- uprostřed - je adresa ČMKU, pak je zde uvedeno že vydaný doklad je úřední listina s názvem PRŮKAZ PŮVODU PSA, a hned pod tím o jaké plemeno se jedná.
- v pravo jsou informace jaké jsem vám již popsala ke straně první - tedy viz. výše.
 
2) sekce - zde je zapsán otec, matka, dědové a babičky pejska      
Třetí strana PP ve formátu A5
1) sekce - Záhlavý - zde jsou některé údaje vypsané z přední strany, které vyplňuje již majitel chovatelské stanice. POZOR - bez vyplnění těchto údajů vám nemusí některý rozhodčí uznat váš PP na zkouškách (vlastní zkušenosti)
2) sekce - 1. tabulka - je určena pro zapsání absolvovaných výstav (tady je rozhodnutí jen na najiteli psa, zda si nechá, či  nenechá výslednou známku z výstavy sem zapsat. Protože není každý den stejný, tak není stejná ani výstava a ani nejsou stejné jednotlivé posudky psa, protože posuzovatel posuzuje jen stav a vzhed psa v ten jeden daný čas.)
3) sekce - 2. tabuka - je určena pro zapsání jednotlivých zkoušek a testů, které pejsek absolvoval. Tyto údaje zapisuje rozhodčí, takže majitel psa nemá na výběr volby zda si nechat výsledek zapsat či ne a zapisování všech zkoušek je u testovaných psů povinné. 
Čtvrtá strana PP ve formátu A5
1) sekce - je tabulka, kde jsou zapsáni všichni majitelé pejska od jejich narození až po jejich odchod za duhový most. POZOR - první jméno a adresa je vždy toho, kdo pejska odchoval. I když pejsek dostane průkaz původu cca až v 8 týdnech života (a víc) je tam vždy napsán datum jeho narození, protože od tohoto data je chovatel zároveň i jeho majitelem, až do doby, kdy štěňátko jde do nového domova, pak před tím, než odjede píšu vždy adresu a jméno nového majitele do PP sama.
2) sekce - je tabulka, kde se zapisují zdravotní záznamy (př. luxace patel), kolik pejsek měří, kolik má zubů, apod.... Pak je zde razítko z klubu, který schválil, že váš pejsek splnil podmínky pro uchovnění a kdy je schválil a je zde také zelené razítko z plemenné knihy (stejné jako v záhlavý na přední straně PP - viz. první stranu)
     Tak to je snad o průkazu původu psa všechno a doufám, že jsem na nic nezapomněla, jinak mně na nedostatky upozorněte. 
     Teď již také víte, že koupí pejska s PP neděláte nic vyjímečného a že s jeho koupí si odvážíte i záruku, že váš pejsek je skutečně požadované plemeno, které jste chtěli a ne jen jeho napodobenina ve stilu Adidas dvě čárky made in China s ujištěním - madam to je určitě adidas vy sama viděla.
 
 
 
 
     

 

     Nastoupila jsem do práce na plný pracovní úvazek a mám nepravidelnou pracovní dobu. Proto prosím aby jste mně kontaktovali buď e-mailem: mirka.peky@seznam.cz, nebo psali SMS na telefon 723 845 442, určitě se vám ozvu hned, jakmile budu moci.

      Nebo prosím kontaktujte mého manžela na telefonu 732 970 703, nebo na e-mail: ursus.falco.seznam.cz. 

Děkuji za pochopení.